Mėnulio fazės, kas tai yra ir kaip atskirti mėnulio fazes? Šiame straipsnyje pateiksime pagrindinę informaciją apie tai kaip atrodo mėnulis kiekvienos fazės metu. Sužinosite kokia būna mėnulio padėtis žemės ir saulės atžvilgiu kiekvienoje fazėje ir kodėl mums tai svarbu?

Paspauskite ant šios nuorodos jeigu norite sužinoti kokia dabar mėnulio fazė.

Kiek yra mėnulio fazių?

Mėnulio fazės ir jų aprašymai

Lietuviškose enciklopedijose ir kitoje literatūroje įprastai išskiriamos 4 reikšminės mėnulio fazės nors užsienyje jų paprastai skaičiuojama aštuonios. Kodėl taip yra atsakyti sunku, tačiau klaidos čia nėra, nes iš ties mėnulio skrydis aplink žemę vyksta ratu (elipse) todėl matematiškai tai yra 360 laipsnių kelionė. Jei norėtume, galėtume priskaičiuoti 360 taškų ir vadinti juos fazėmis tačiau tai neturėtų didesnės reikšmės nei yra dabar.

Taip yra todėl, kad fazės siejamos su mėnulio paviršiaus dalies, atsuktos į žemės pusę apšvieta. Ji keičiasi ir svyruoja nuo 0% jaunaties metu iki 100% pilnaties. Dėl to, kiekvienoje fazėje mėnulis mums atrodo vis kitaip ir pagal tai mes atpažįstame fazes.

Svarbu žinoti, kad vienu metu visame pasaulyje yra matoma ta pati mėnulio fazė, todėl jei šianąkt būsite Londone, Čikagoje ar Tokijuje – danguje matysite tą pačią mėnulio fazę, tačiau ne visose pasaulio vietose mėnulis atrodo vienodai. Mėnulio išvaizda skiriasi šiaurės ir pietų pusrutuliuose. Šis skirtumas nėra esminis tiesiog mėnulis apsiverčia priklausomai nuo to kurioje – šiaurinėje ar pietinėje žemės rutulio dalyje esame. Kad būtų dar aiškiau, pateikiame vizualinį paaiškinimą apačioje.
Kaip atskirti kokia dabar mėnulio fazė?

Kaip jau tikriausiai žinai, nei mėnulio dienos, nei fazės nesutampa su mūsų plačiai naudojamu saulės kalendoriumi, todėl reikalinga kita metodika ir kitas kalendorius mėnulio fazėms ir dienoms skaičiuoti. Mėnulio fazes mes atskiriame pagal tai, kokios formos mėnulis matomas danguje. Tiesa, ne kiekvieną naktį pavyks jį pamatyti. Kartais dėl to, jog dangų dengia debesys, o kartais paprasčiausiai todėl, kad mėnulis naktį danguje nepasirodo. Jei susiruošėte stebėti mėnulį, nepamirškite pasitikrinti mėnulio tekėjimo ir laidos laikus mėnulio kalendoriuje. Nes gali būti, kad mėnulis danguje pasirodys dieną, paryčiais ar nusileis vos vakarui prasidėjus. Taigi, reikšminės fazės yra šios keturios:

 

Mėnulio jaunatisJaunatis

Mėnulio priešpilnisPriešpilnis

Mėnulio pilnatisPilnatis

Mėnulio delčiaDelčia

Savo 29.5 dienų kelionėje mėnulis pakeičia visas šias fazes, tačiau jei pažiūrėsite į dangų šianąkt, mėnulis veikiausiai atrodys panašiai kaip ir vakar, o rytoj panašiai kaip ir šiandien. Taip yra todėl, kad fazės keičiasi labai palaipsniui, o kiekvienos fazės kaitos periodas sudaro apie 7 dienas. Per šias 7 dienas mėnulis nukeliauja vieną ketvirtį savo kelionės ir užima viena iš šių, fazėmis vadinamų pozicijų.
Ką reiškia mėnulio fazės, kodėl jos svarbios?

Mėnulio fazės visada buvo siejamos su mistinėmis mėnulio galiomis ir kosmoso energija. Be to, mėnulis veikia žemėje esantį vandenį (potvyniai ir atoslūgiai) todėl tuo pačiu veikia ir mus. Šis poveikis yra plačiai aprašytas ir taikomas daugelyje sričių – kasmet yra sudaromas sėjos kalendorius pagal mėnulį, nes mėnulio įtaka derliui seniai pastebėtas faktorius. Pagal mėnulį galima sodinti, daiginti, persodinti, genėti augalus ir gėles.

Panašiu principu yra stebima mėnulio kelionė per zodiako žvaigždynus ir nustatomos palankios dienos įvairiems darbams pagal mėnulio kalendorių. Kada kirpti plaukus ar atlikti kitas grožio procedūras, kokius darbus dirbti ir kokį maistą geriau rinktis galite rasti mėnulio dienų aprašymuose.
 

Pabaigai turime naudingą patarimą kurį naudojo mūsų močiutės kai dar nebuvo šio mėnulio kalendoriaus ir mobilių telefonų programėlių. Jei matai mėnulį danguje – pridėk pagaliuką ir žiūrėk kokia raidė gaunasi? Jei tai p – matai priešpilnį, o jei d tuomet delčia.

Dabar žinai, kokios yra mėnulio fazės ir kaip jas atskirti, tačiau ar žinai koks buvo mėnulis kai tu gimei? Eik į mėnulio skaičiuoklę ir sužinok savo gimimo dienos mėnulio fazę! Pagal tai kokią mėnulio dieną gimei sužinosi savo mėnulio zodiako ženklą.
Mėnulis šiandien

Koks Mėnulis šiandien?

Sužinok viską apie šios dienos mėnulį. Kokia šiandien mėnulio fazė ir kelinta šiandien mėnulio diena. Pamatyk šiandien darytą mėnulio nuotrauką!

Plaukų kirpimui palankios dienos

Plaukų kirpimas pagal mėnulį 2018

Kada geriausia kirpti plaukus pagal mėnulio fazes? Spausk čia ir sužinok kokios yra palankios dienos plaukams kirpti.

Mėnulis pagal gimimo datą

Pažink savo Mėnulį!

Įvesk savo gimimo datą ir sužinosi kokią mėnulio dieną gimei.

Sapnai pagal Mėnulį

Kada sapnuoti sapnai pildosi? Ką reiškia pranašingi sapnai ir kaip juos interpretuoti? Kuo svarbūs sapnai per pilnatį?